Koja je tvoja zavisnost?

Bilo da se borite sa zavisnošću od alkohola, cigareta, seksa, droge, kockanja, priznavanjem da imate problem činite prvi korak za njegovo prevazilaženje, a to nije lako. Sad je vreme da se isplanira svaki korak odvikavanja, da se potraži pomoć i da se razmotri na koje sve prepreke možete da naiđete tokom ovog procesa. Ukoliko želite da naučite kako da izbacite tu lošu naviku i ponovo počnete da živite život punim plućima, ostanite sa mnom i nastavite da čitate.

ODLUČITE DA ŽELITE DA PRESTANETE:

Zapišite na papir sve negaitvne aspekte vaše zavisnosti.

Možda neće biti prijatno ni lako, ali pokušajte da priznate na koje vam sve načine vaša zavisnost šteti.

  • Zapišite kako se ona odražava na vaše fizičko zdravlje, da li ste u riziku ili su negativne posledice već počela da se ispoljavaju.
  • Kako se odražava na vaše mentalno zdravlje, i kakva osećanja vaša zavisnost izaziva u vama.
  • Neretko se zavisnost odražava i na odnose sa drugim ljudima, zapišite i to.
  • Naravno, svaka zavisnost predstavlja i finansijski izdatak,zapišite kako vaša zavisnost utiče na vaše finansije.
  • Koje sve gnjavaže svakodnevno morate da trpite zbog vaše zavisnosti? Na primer, ukoliko ste pušač da li vam je gnjavaža što morate za svaku cigaretu da izađete napolje.

Zapišite na papir koje su to pozitivne promene koje želite u životu. 

  • Kada ste zapisali sve negativne aspekte vaše zavisnosti, razmišljate na koji način će se vaš život unaprediti izbacivanjem loše navike. Stvorite sliku svog života bez robovanja nekoj supstanci.

Ispišite razloge zbog kojih bi trebali da prestanete.

  • Da biste prestali sa zavisničkim ponašanje morate imati razloge jače nego da nastavite sa istim. Prestajanje predstavlja veliku borbu i psihičku barijeru, i jedina osoba koja vas može naterati na to ste vi sami. Zapišite zašto ste odlučili da prestanete.

Odlukom da napravite promenu, morate biti svesni da morate da promenite mnogo stvari, neke od njih su način na koji se nosite sa stresom, sa kim provodite vreme, šta radite u svoje slobodno vreme, kao i način na koji mislite o sebi. Oporavak zahteva vreme, puno motivacije i podršku i normalno je da se dvoumite i ponovo razmišljate pre nego što se odlučite na promenu.

NAPRAVITE PLAN:

Odredite datum prestanka. 

To ne treba da bude sutrašnji datum, dajte sebi par nedelja kako biste se psihički i fizički pripremili. Sve vreme razmišljajte o razlozima zbog kojih ste se odlučili da prestanete. Razmišljate i o svojim predhodnim pokušajima zašto ste odustali, šta je davalo rezultate, a šta ne.

-Potražite podršku i profesionalnu pomoć.

Istražite koje opcije imate za tretman, pri tome imajte na umu da

  • Ne uspeva svaki tretman podjednako kod svih
  • Predanost i ne osvrćanje na prošlost predstavljaju ključ uspeha. Ni jedan tretman nije lak, nit daje rezultate brzo. Zato se treba pripremiti za dugoročnu borbu.
  • Tretman treba da obuhvati više od same zavisnosti. Zavisnost utiče na sve aspekte vašeg života, stoga treba naći uzrok zbog kojeg ste se uopšte i okrenuli zavisnosti. Znači, ne interesuje nas samo zavisnost kao posledica, nego i uzrok koji je doveo do oktetanja zavisnosti kao izlazu iz stresne i opterećujuće situacije.
  • Ne zahteva svaka zavisnost detoksikaciju ni lečenje u ustanovama, kao ni produženu rehabilitaciju i upotrebu lekova. Postoje razni stručnjaci koji vam mogu pomoći, psihijatri, psiholozi, defektolozi… Neophodna je validna procena vašeg stanja kao i određivanje kom tipu i kojoj grupi pripadate, kao i način na koji će se pristupiti vašem lečenju.

-Oslonite se na ljude iz svoje okoline.

Biće teško, nekada neodnošljivo i baš zbog toga nemojte sami da se upuštate u ovo.

Potrebna vam je podrška, što veću podršku prijatelja i porodice imate, veća je verovatnoća da ćete imati veće šanse za oporavak. Takođe, bitno je da zaboravite na vaše staro društvo s kojim ste konzumirali alkohol, cigare, drogu, ili se kockali… Oni će vas samo podsećati na vašu zavisnost.

-Prepoznajte okidače i izbegavajte ih.

Prepoznavanje okidača, znaćete koje su situacije u kojima se javlja žudnja za nekom supstancom. Na primer ako pokušavate da ostavite alkohol, onda vam odlazak u bar i sedenje u društvu gde svi piju sigurno neće lako pasti, ili ukoliko pokušavate da prestanete s kockanjem, možda vam svakodnevni prolazak pored kazina poljuljava odluku da prestanete. Kada ste prepoznali okidače biće vam lakše da se nosite s njima. Neke od situacija koje mogu biti okidači su:

  • glad
  • bes
  • usamljenost
  • umor
  • društvo

Uspostavljanje apstinencije samo je prvi korak u prestajanju  sa nekom lošom navikom. Vašem mozgu je potrebno vreme da se oporavi i da povrati način na koji je funkcionisao pre.

SUOČAVANJE SA ŽUDNJOM

Osećaj žudnje nemoguće je izbeći, a suočavanje sa istom pomoćiće vam da razvijete mehanizme kojima ćete je nadjačati.

  • Ispunite svoje slobodno vreme nekom aktivnošću koja vam prija. Posetite prijatelje, čitajte, idite u bioskop, na bazen, pronađite neki hobi, nabavite ljubimca…
  • Pričajte o svom osećaju žudnje s ljudima iz vaše okoline. Biće vam lakše, ne treba da vas bude sramota, ujedno i ostvarujete iskren odnos sa vama bliskim ljudima, jer zavisnost porazumeva laganje, a vi to iskrenim razgovorom o vašim osećanjima prevazilazite.
  • Promenite svoje razmišljanje. Kada osetite žudnju verovatno samo mislite na pozitivne efekte i trenutno zadovoljstvo. E tada uzmite onaj papir na kome ste zapisali sve negativne aspekte vašeg zavisničkog ponašanja i ne dozvolite da žudnja nadvlada vaš razum.

ŠTA AKO POKLEKNEM? 

Relaps je sastavni deo svakog procesa rehabilitacije. Koliko god relaps delovao frustrirajuće u datom momentu, izvucite nešto pozitivno i učite iz svojih grešaka. Prepoznajte okidače koji su doveli do relapsa i napravite promene u tretmanu. Zapamtite relaps ne znači da je vaš tretman bezuspešan. Ne odustajte! Obratite se svom terapeutu, doktoru, psihologu, defektologu i razmotrite zajedno šta je dovelo do relapsa i kako to u budućnosti da promenite.

Zapamtite, sloboda je neprocenjiva, nemojte da budete rob nekoj supstaci ili zavisničkom ponašanju. Vi ste jači od toga, uzmite konce svog života u svoje ruke, ne sutra, ne prekosutra.

Sad!

Literatura:

1.http://www.wikihow.com/Overcome-an-Addiction

2.http://www.helpguide.org/articles/addiction/overcoming-drug-addiction.htm

3.http://www.addictionsandrecovery.org/recovery-skills.htm

Leave a comment

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑